Latvijas Goda aplis Sējas novadā Latvijas Goda aplis Sējas novadā
Logo

Latvijas goda aplis

Latvijas Goda aplis Sējas novadā

Atmiņu vakars "Atkal, atkal ir debesis pušu..." 28. janvārī plkst. 15.00 viesu mājā "Rūķīši" Murjāņos pulcinās gan tos, kas šo namu darījuši dvēselisku, gan novadniekus un interesentus. Šeit iedvesmu guvuši un tapuši daudzi nozīmīgi dramaturģijas darbi, kā arī satikušās latviešu teātra zvaigznes un radošās personības, tāpēc "Rūķīšos" aizvien jūtams latviešu teātra gars.

Bijusī Latvijas Teātra darbinieku savienības atpūtas bāze "Rūķīši" atklāta 1966. gadā 6. augustā. Izvēloties iespējamo atpūtas bāzes atrašanās vietu, tajā laikā tika apskatītas vairākas vietas, līdz beidzot latviešu teātra režisors, Dailes teātra dibinātājs Eduards Smiļģis izvēlējies šo. Sākotnēji mājai, ko vēlāk nodēvēja par ziemas māju, bija 8 istabas, vēlāk tika uzcelta piebūve ar vēl 7 istabām, ko nosauca par vasaras māju. Mājā ēda brokastis, pusdienot māksliniekus veda uz tuvējo restorānu „Sēnīte”. Vasarās un nedēļas nogalēs šeit atpūtās un arī radoši strādāja daudzi sabiedrībā pazīstami mākslinieki, piemēram, Lilita Bērziņa, Lidija Freimane, Pēteris Pētersons, Pauls Putniņš, Felicita Ertnere, Ēvalds Valters un citi. Arī Marģers Zariņš šeit viesojies (lai rakstītu prozu, nevis komponētu), Jānis Zariņš, Lidija Žvīgule, Imants Ziedonis u. c. tautā zināmi mākslinieki. Latvijas Teātra darbinieku savienība „Rūķīšos” atzīmēja arī teātrim nozīmīgas jubilejas. 2004. gada 2. jūnijā svinīgi atklāja Dailes teātra aktrises Lilitas Bērziņas, dramaturga Pētera Pētersona piemiņas istabas un dramaturga Paula Putniņa darba istabu. 

No 2003. gada "Rūķīši" darbojas kā viesu māja. Priecājamies, ka ar nama saimnieku gādību, līdz pat šai dienai ir saglabāts tās sākotnējais arhitektoniskais veidols.

Pasākumā būs sarūpēti nelieli cienasti, kādi bija raksturīgi mākslinieku laikos. Būs iespēja baudīt kafiju Lilitas Bērziņas istabā no autentiskām tā laika kafijas krūzītēm.
Uzstāsies Jauktais koris SĒJA, kas dzimis stiprā novadā, kura simbols ir Sējas Dižozols. Koris tika atjaunots 2003.gada 21.novembrī. Pateicoties talantīgajam diriģentam Kasparam Ādamsonam jauktais koris SĒJA  kļuvis par Sējas novada lepnumu. Pateicoties lielajam gribasspēkam, ieguldītajam darbam un dziedāšanas priekam, koris ir plūcis laurus vairākos starptautiskos koru konkursos gan Latvijā, gan ārpus tās. Kolektīvs sadarbojas ar profesionāliem mūziķiem, aktīvi koncertē  arī Latvijas baznīcās, ar labiem rezultātiem startē Latvijas koru skatēs. Šobrīd koris ir ceļā uz Latvijas Valsts simtgades zīmē notiekošajiem XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem.

Atmiņu vakaru papildinās projekcija nama pagalmā - Trīs ozoli, kas atrodas bijušā mākslinieku nama pagalmā netālu no Gaujas upes. Gaismas projekciju, paralēli atmiņu stāstiem, pasākuma apmeklētāji varēs redzēt arī caur logu no iekštelpām.

Maija un Valdis Martinsoni, kuri kopš 1993. gada ir viesu nama RŪĶĪŠI saimnieki. Pārņemdami bijušo Latvijas teātra savienības mākslinieku atpūtas un jaunrades namu, Maija un Valdis līdz pat šai dienai ir saglabājuši tā sākotnējo arhitektonisko veidolu, saimniekiem izdevies saglabāt kulturvēsturiskajā namā auru, kurā aizvien ir jūtams latviešu teātra gars. Saimnieki ar prieku uzņem viesus un rīko pasākumus.

Viesu nams RŪĶĪŠI saimnieki – Maija un Valdis Martinsoni
Sējas novada dome
Sējas kultūras nama vadītāja Agita Ozoliņa (idejas autore un organizatoriskie darbi).
Māra Dzene – LTDS
Silvija Geikina – Eduarda Smiļģa Teātra muzeja eksperte

Sējas novada jauktais koris SĒJA, mākslinieciskais vadītājs Kaspars Ādamsons